Stajyer Sürücüler Dikkat!

Stajyer Sürücüler Dikkat!

Stajyer Sürücüler Dikkat!
Tarih: 18 - Temmuz - 2019

TURGUTREİS SÜRÜCÜ KURSU

01.01.2016 tarihinden itibaren ülkemizde stajyer sürücülük dönemi başladı. Sürücüler ehliyet aldıkları tarihten itibaren 2(iki) sene boyunca stajyer sürücü sayılmaktadırlar. Bu süre boyunca herhangi bir kısıtlama olmadan araç kullanabilmektedirler. Halk arasında yayılan "stajyer sürücü tek başına araç kullanamaz, yanında ehliyetli birisinin olması lazım", " stajyer sürücü sadece şehir içinde araç kullanabilir" gibi söylentiler doğru değildir.

Ancak Stajyer ehliyet uygulamasına bağlı kalınarak, sürücünün iki sene boyunca 75 ceza puanına ulaşmaması gerekiyor. İki sene süresince 75 ceza puanına ulaşırsa ehliyetine el konulacak. Bu nedenle yeni uygulama kapsamında, stajyer ehliyet sahiplerinin trafik kurallarını çok iyi bilmesi ve bu kuralara uyması daha da önem kazanıyor. Ehliyetine el konulan sürücünün psikolojik durumunun tespiti için psikoteknik testine girdikten sonra psiko-teknik belgesi alırsa bir sürücü kursuna başvurarak yeniden ehliyet alması gerekecek.

Ayrıca stajyerlik süreci içinde ;

-Üç kez trafik ışıklarının ihlal edilmesi,

-Hız limitlerinin üç defa ihlali,

-Sağa- sola, dönel kavşaklarda yayalara, bisiklet kullanıcılarına geçiş hakkının 3 defa ihlal edilmesi,

-Okul geçitlerinde öğrenci geçişlerinin ihlal edilmesi,

-Emniyet kemerinin 3 defa takılmaması,

-Araç cinsine bakılmaksızın 0,20 promil alkol ile yakalanmak,

-Ölümle sonuçlanan trafik kazalarında asli kusurlu olmak durumlarında stajyer sürücü belgesi iptal edilir.

Not: Yönetmelikteki en katı madde alkol üzerinedir. Yönetmelikte açıkça sürücü adaylarının kesinlikle 0,20 promil üstünde olacak şekilde alkollü araç kullanmaması istenmektedir.

2 yıllık stajyerlik süresi sonunda kişinin stajyerliği otomatik olarak son bulmaktadır. Sürücü tarafından yapılması gerek bir başvuru ya da ehliyet değişimi söz konusu değildir.